Autumn 2017

Haversham S C

11:30 After 4 Races - General Handicap

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY AU01
27/08 11:30
AU02
03/09 11:30
AU03
10/09 11:30
AU04
17/09 11:30
Total Nett
1st Laser 209086 Sean Muldoon   1097 (27.0 DNC) 1.0 1.0 MKC 1.0 OOD 30.0 3.0
2nd Solo 5579 Neil Roscoe   1143 2.0 (27.0 DNC) 2.5 MKC 3.0 34.5 7.5
3rd RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 3.0 (27.0 DNC) 1.0 5.0 36.0 9.0
4th D-Zero 159 Phil East   1029 (27.0 DNC) 4.0 3.0 SBC 2.0 36.0 9.0
5th RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 (27.0 DNC) 5.0 5.0 MKC 5.0 OOD 42.0 15.0
6th Xenon 4222 Mike Corboy David/Tracey Roder 1099 7.0 SBC 6.0 7.0 SBC (8.0) 28.0 20.0
7th Classic Phantom 1334 Dave Hall   1047 (27.0 DNC) 10.0 DNF 2.0 12.0 51.0 24.0
8th Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 8.0 OOD 8.0 8.0 MKC (27.0 DNC) 51.0 24.0
9th Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 (27.0 DNC) 3.0 27.0 DNC 4.0 61.0 34.0
10th Laser 165425 Barrie Lyman   1097 8.0 DNF 2.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 64.0 37.0
11th Laser R 171964 David Roder   1139 6.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 9.0 69.0 42.0
12th Gull 2882 Ann Miles Helen Miles 1363 4.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 13.0 71.0 44.0
13th Gull s/h 2886 David Bailey   1295 5.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 16.0 75.0 48.0
14th Laser 210020 Alistair Goodwin   1097 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 1.0 82.0 55.0
15th Buzz 822 Fraser Goodwin Alistair Goodwin 1043 1.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 82.0 55.0
16th Streaker 1444 Gill Thompson   1132 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 6.0 87.0 60.0
17th Supernova 544 Tristian Corboy   1075 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 7.0 88.0 61.0
18th Supernova 456 Marc Sandham   1075 (27.0 DNC) 7.0 27.0 DNC 27.0 DNC 88.0 61.0
19th Laser Vago 525 Andy Tilling Billy Tilling 1100 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 10.0 91.0 64.0
20th Streaker 1329 Richard Blythe   1132 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 11.0 92.0 65.0
21st RS Tera Sport 3439 Grace Muldoon   1432 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 14.0 95.0 68.0
22nd Laser R 126334 Peter Roder   1139 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 15.0 96.0 69.0
23rd RS Tera Pro 598 Luke Anderson   1364 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 17.0 98.0 71.0
24th Streaker 1326 Martin Green   1132 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 18.0 99.0 72.0
25th Lightning 368 115 Sarah Gordon   1170 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 19.0 100.0 73.0
26th Topper 31368 Lucy Roder   1347 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 20.0 101.0 74.0

New Club Handicaps for some 3 sail boats.

See Club Website for new PY figures.

AU01 - 27/08 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Buzz 822 Fraser Goodwin Alistair Goodwin 1043 49.32 2 0.47.29 0.00.00 1043 1.0
2 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 54.56 2 0.48.04 0.00.39 1156.705 2.0
3 RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 57.05 2 0.55.32 0.08.16 1201.977 3.0
4 Gull 2882 Ann Miles Helen Miles 1363 40.28 1 0.59.23 0.08.06 1704.175 4.0
5 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 41.20 1 1.03.50 0.10.35 1740.673 5.0
6 Laser R 171964 David Roder   1139 80.49 2 1.10.57 0.26.43 1701.718 6.0
7 Xenon 4222 Mike Corboy David/Tracey Roder 1099 SBC         7.0
8 Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 OOD         8.0
8 Laser 165425 Barrie Lyman   1097 DNF         8.0

AU02 - 03/09 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 63.58 6 0.58.19 0.00.00 1097 1.0
2 Laser 165425 Barrie Lyman   1097 64.53 6 0.59.09 0.00.55 1112.72 2.0
3 Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 64.31 6 1.00.01 0.01.50 1106.432 3.0
4 D-Zero 159 Phil East   1029 63.32 6 1.01.45 0.03.32 1089.569 4.0
5 RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 61.26 6 1.02.34 0.04.10 1053.554 5.0
6 Xenon 4222 Mike Corboy David/Tracey Roder 1099 59.13 5 1.04.40 0.05.49 1218.648 6.0
7 Supernova 456 Marc Sandham   1075 58.38 5 1.05.27 0.06.24 1206.643 7.0
8 Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 58.31 5 1.08.22 0.08.37 1204.242 8.0
9 Classic Phantom 1334 Dave Hall   1047 DNF         10.0

AU03 - 10/09 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 MKC         1.0
1 RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 58.25 5 0.56.50 0.00.00 1028 1.0
3 Classic Phantom 1334 Dave Hall   1047 57.10 4 1.08.15 0.09.34 1257.504 2.0
4 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 MKC         2.5
5 D-Zero 159 Phil East   1029 SBC         3.0
6 RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 MKC         5.0
7 Xenon 4222 Mike Corboy David/Tracey Roder 1099 SBC         7.0
8 Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 MKC         8.0

AU04 - 17/09 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 OOD         1.0
1 Laser 210020 Alistair Goodwin   1097 58.24 4 0.53.14 0.00.00 1097 1.0
3 D-Zero 159 Phil East   1029 55.24 4 0.53.50 0.00.37 1040.647 2.0
4 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 63.04 4 0.55.11 0.02.13 1184.66 3.0
5 Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 60.02 4 0.55.51 0.02.48 1127.681 4.0
6 RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 58.40 4 0.57.04 0.03.56 1102.009 5.0
6 RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 OOD         5.0
8 Streaker 1444 Gill Thompson   1132 65.51 4 0.58.10 0.05.35 1236.943 6.0
9 Supernova 544 Tristian Corboy   1075 62.45 4 0.58.22 0.05.31 1178.711 7.0
10 Xenon 4222 Mike Corboy David/Tracey Roder 1099 64.47 4 0.58.57 0.06.17 1216.906 8.0
11 Laser R 171964 David Roder   1139 68.05 4 0.59.46 0.07.27 1278.894 9.0
12 Laser Vago 525 Andy Tilling Billy Tilling 1100 67.02 4 1.00.56 0.08.28 1259.171 10.0
13 Streaker 1329 Richard Blythe   1132 69.07 4 1.01.03 0.08.51 1298.305 11.0
14 Classic Phantom 1334 Dave Hall   1047 64.08 4 1.01.15 0.08.24 1204.696 12.0
15 Gull 2882 Ann Miles Helen Miles 1363 62.48 3 1.01.26 0.08.23 1572.868 13.0
16 RS Tera Sport 3439 Grace Muldoon   1432 69.06 3 1.04.20 0.11.55 1730.655 14.0
17 Laser R 126334 Peter Roder   1139 55.49 3 1.05.20 0.10.20 1397.965 15.0
18 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 64.06 3 1.06.00 0.12.24 1605.427 16.0
19 RS Tera Pro 598 Luke Anderson   1364 68.45 3 1.07.12 0.14.17 1721.889 17.0
20 Streaker 1326 Martin Green   1132 58.52 3 1.09.20 0.13.40 1474.355 18.0
21 Lightning 368 115 Sarah Gordon   1170 61.06 3 1.09.38 0.14.23 1530.29 19.0
22 Topper 31368 Lucy Roder   1347 73.03 3 1.12.19 0.19.16 1829.586 20.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area27
DNFStarted but did not finishVaries
MKCMilton Keynes Cup CompetitorVaries
OODRace officer/Race AssistantVaries
SBCSafety Boat CrewVaries



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com