Summer 2017

Haversham S C

10:00 After 10 races - Final Results - General Handicap

Overall

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY SU01
11/06 10:00
SU02
18/06 10:00
SU03
25/06 10:00
SU04
09/07 10:00
SU05
16/07 10:00
SU06
23/07 10:00
SU07
30/07 10:00
SU08
06/08 10:00
SU09
13/08 10:00
SU10
20/08 10:00
Total Nett
1st D-Zero 158 Phil East   1029 2.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 1.5 SBC 1.0 1.0 (3.0) (25.0 DNC) 1.0 1.0 85.5 7.5
2nd Solo 5579 Neil Roscoe   1143 (4.0) 1.0 (25.0 DNC) 1.0 (3.0) 2.0 1.0 (25.0 DNC) 2.0 OOD 2.0 66.0 9.0
3rd Laser 209086 Sean Muldoon   1097 1.0 (25.0 DNC) 1.0 (6.0 DNF) 2.0 (3.0) 2.0 1.0 (25.0 DNC) 3.0 69.0 10.0
4th RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 5.0 4.0 7.0 4.8 OOD 2.0 6.0 128.8 28.8
5th Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 5.0 (25.0 DNC) 2.0 (25.0 DNC) 6.0 (25.0 DNC) 6.0 5.0 (25.0 DNC) 7.0 131.0 31.0
6th Streaker 1329 Richard Blythe   1132 7.0 (25.0 DNC) 6.0 3.0 (25.0 DNC) 7.0 (25.0 DNC) 7.0 (10.0) 6.7 OOD 121.7 36.7
7th Gull s/h 2886 David Bailey   1295 9.0 DNF (25.0 DNC) 3.0 (25.0 DNC) 10.0 8.0 10.0 8.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 148.0 48.0
DNQ RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 6.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 4.0 3.0 4.0 167.0 67.0
DNQ Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Gemma 1099 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 5.0 (25.0 DNC) 7.0 6.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 6.0 25.0 DNC 174.0 74.0
DNQ Supernova 1045 Mike Malcolm   1075 3.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 4.0 25.0 DNC 25.0 DNC 5.0 187.0 87.0
DNQ Gull s/h 2869 Gill Thompson   1295 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 4.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 6.5 SBC 9.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 194.5 94.5
DNQ Supernova 456 Marc Sandham   1075 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 6.5 SBC (25.0 DNC) 5.0 8.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 194.5 94.5
DNQ Gull s/h 2882 Ann Miles   1295 (25.0 DNC) 7.5 GAL 8.0 DNF (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 7.0 25.0 DNC 197.5 97.5
DNQ RS Tera Pro 3439 Grace Muldoon   1364 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 6.0 DNF (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 9.0 11.0 25.0 DNC 201.0 101.0
DNQ Supernova 1033 Adrian Lumb   1075 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 4.0 25.0 DNC 25.0 DNC 2.0 25.0 DNC 25.0 DNC 206.0 106.0
DNQ Supernova 464 Barry Winter   1075 (25.0 DNC) 5.0 OOD (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 5.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 210.0 110.0
DNQ Laser Radial 171964 David Roder   1139 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 6.0 4.0 25.0 DNC 210.0 110.0
DNQ Phantom 1264 Russell Perry   999 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 2.0 8.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 210.0 110.0
DNQ Streaker 1444 Gill Thompson   1132 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 10.0 8.0 25.0 DNC 218.0 118.0
DNQ Topper 31368 Lucy Roder   1347 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 11.0 12.0 25.0 DNC 223.0 123.0
DNQ Laser Radial 161586 Janet Thompson   1139 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 3.0 25.0 DNC 25.0 DNC 228.0 128.0
DNQ Topper 13891 Harry Beach   1347 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 5.0 25.0 DNC 230.0 130.0
DNQ Laser Radial 126334 Tracey Roder   1139 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 9.0 25.0 DNC 234.0 134.0
DNQ Laser Radial 180981 Daren Haseldine   1139 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 9.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 234.0 134.0

New Club Handicaps for some 3 sail boats.

See Club Website for new PY figures.

SU01 - 11/06 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 53.46 6 0.49.01 0.00.00 1097 1.0
2 D-Zero 158 Phil East   1029 54.11 6 0.52.39 0.03.45 1105.501 2.0
3 Supernova 1045 Mike Malcolm   1075 48.23 5 0.54.01 0.04.29 1184.597 3.0
4 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 52.25 5 0.55.02 0.05.44 1283.347 4.0
5 Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 50.48 5 0.59.21 0.08.51 1243.765 5.0
6 RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 50.27 5 1.01.39 0.10.20 1235.196 6.0
7 Streaker 1329 Richard Blythe   1132 49.53 4 1.06.06 0.12.54 1526.653 7.0
8 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 DNF         9.0

SU02 - 18/06 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 51.55 4 0.45.25 0.00.00 1143 1.0
2 Supernova 464 Barry Winter   1075 OOD         5.0
3 Gull s/h 2882 Ann Miles   1295 GAL         7.5

SU03 - 25/06 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 60.33 5 0.55.12 0.00.00 1097 1.0
2 Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 57.55 5 0.56.24 0.01.14 1049.291 2.0
3 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 62.30 4 1.00.20 0.05.19 1415.411 3.0
4 Gull s/h 2869 Gill Thompson   1295 63.16 4 1.01.04 0.06.05 1432.773 4.0
5 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Gemma 1099 56.01 4 1.03.43 0.07.29 1268.586 5.0
6 Streaker 1329 Richard Blythe   1132 58.17 4 1.04.22 0.08.18 1319.918 6.0
7 Gull s/h 2882 Ann Miles   1295 DNF         8.0

SU04 - 09/07 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 60.34 5 0.52.59 0.00.00 1143 1.0
2 D-Zero 158 Phil East   1029 SBC         1.5
3 Phantom 1264 Russell Perry   999 62.20 5 1.02.24 0.09.24 1176.34 2.0
4 Streaker 1329 Richard Blythe   1132 59.27 4 1.05.39 0.11.28 1402.408 3.0
5 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 DNF         6.0
5 RS Tera Pro 3439 Grace Muldoon   1364 DNF         6.0
7 Supernova 456 Marc Sandham   1075 SBC         6.5

SU05 - 16/07 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 D-Zero 158 Phil East   1029 53.40 7 0.52.09 0.00.00 1029 1.0
2 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 51.05 6 0.54.20 0.02.03 1142.712 2.0
3 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 53.55 6 0.55.02 0.02.49 1206.092 3.0
4 Supernova 1033 Adrian Lumb   1075 53.20 6 0.57.53 0.05.17 1193.043 4.0
5 RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 52.20 6 0.59.24 0.06.23 1170.674 5.0
6 Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 53.50 6 1.01.09 0.07.55 1204.228 6.0
7 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Gemma 1099 48.35 5 1.01.53 0.07.39 1304.146 7.0
8 Phantom 1264 Russell Perry   999 56.07 6 1.05.32 0.11.27 1255.305 8.0
9 Laser Radial 180981 Daren Haseldine   1139 54.17 5 1.06.43 0.11.51 1457.153 9.0
10 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 49.40 4 1.07.07 0.11.04 1666.533 10.0

SU06 - 23/07 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 D-Zero 158 Phil East   1029 59.35 5 0.57.54 0.00.00 1029 1.0
2 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 53.06 4 0.58.04 0.00.09 1146.292 2.0
3 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 64.00 5 0.58.20 0.00.29 1105.276 3.0
4 RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 66.26 5 1.04.37 0.06.54 1147.299 4.0
5 Supernova 456 Marc Sandham   1075 56.07 4 1.05.15 0.06.19 1211.414 5.0
6 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Gemma 1099 57.38 4 1.05.33 0.06.43 1244.155 6.0
7 Gull s/h 2869 Gill Thompson   1295 SBC         6.5
8 Streaker 1329 Richard Blythe   1132 61.17 4 1.07.40 0.08.51 1322.949 7.0
9 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 58.00 3 1.14.39 0.13.01 1669.427 8.0

SU07 - 30/07 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 48.54 5 0.51.20 0.00.00 1143 1.0
2 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 47.06 5 0.51.31 0.00.10 1100.926 2.0
3 D-Zero 158 Phil East   1029 54.52 6 0.53.19 0.02.02 1068.722 3.0
4 Supernova 1045 Mike Malcolm   1075 48.59 5 0.54.41 0.03.00 1144.948 4.0
5 Supernova 464 Barry Winter   1075 49.16 5 0.55.00 0.03.17 1151.571 5.0
6 Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 48.21 5 0.56.30 0.04.25 1130.144 6.0
7 RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 49.08 5 0.57.21 0.05.09 1148.454 7.0
8 Supernova 456 Marc Sandham   1075 51.43 5 0.57.44 0.05.44 1208.837 8.0
9 Gull s/h 2869 Gill Thompson   1295 55.06 4 1.03.49 0.10.47 1609.9 9.0
10 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 50.43 3 1.18.20 0.17.28 1975.772 10.0

SU08 - 06/08 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 50.37 5 0.55.22 0.00.00 1097 1.0
2 Supernova 1033 Adrian Lumb   1075 53.11 5 0.59.22 0.03.35 1152.627 2.0
3 Laser Radial 161586 Janet Thompson   1139 57.59 5 1.01.05 0.05.26 1256.656 3.0
4 RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 60.06 6 1.01.12 0.05.44 1085.441 4.0
5 RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 OOD         4.8
6 Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 52.41 5 1.01.33 0.05.18 1141.79 5.0
7 Laser Radial 171964 David Roder   1139 60.37 5 1.03.52 0.08.04 1313.727 6.0
8 Streaker 1329 Richard Blythe   1132 63.02 5 1.06.49 0.10.48 1366.103 7.0
9 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 60.19 4 1.09.52 0.12.31 1634.032 8.0
10 RS Tera Pro 3439 Grace Muldoon   1364 52.02 3 1.16.18 0.14.16 1879.505 9.0
11 Streaker 1444 Gill Thompson   1132 58.32 4 1.17.34 0.16.45 1585.719 10.0
12 Topper 31368 Lucy Roder   1347 53.19 3 1.19.10 0.16.02 1925.86 11.0

SU09 - 13/08 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 D-Zero 158 Phil East   1029 52.53 3 0.51.24 0.00.00 1029 1.0
2 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 OOD         2.0
2 RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 53.53 3 0.52.25 0.01.03 1048.458 2.0
4 RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 57.56 3 0.59.00 0.07.28 1127.263 3.0
5 Laser Radial 171964 David Roder   1139 48.33 2 1.03.56 0.09.32 1417.023 4.0
6 Topper 13891 Harry Beach   1347 58.02 2 1.04.38 0.11.53 1693.812 5.0
7 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Gemma 1099 47.48 2 1.05.14 0.10.09 1395.133 6.0
8 Gull s/h 2882 Ann Miles   1295 56.55 2 1.05.56 0.12.33 1661.22 7.0
9 Streaker 1444 Gill Thompson   1132 50.22 2 1.06.44 0.11.35 1470.046 8.0
10 Laser Radial 126334 Tracey Roder   1139 56.28 2 1.14.22 0.17.27 1648.086 9.0
11 Streaker 1329 Richard Blythe   1132 56.09 2 1.14.24 0.17.22 1638.844 10.0
12 RS Tera Pro 3439 Grace Muldoon   1364 47.30 1 1.44.28 0.24.08 2772.754 11.0
13 Topper 31368 Lucy Roder   1347 70.35 1 2.37.12 0.47.30 4120.216 12.0

SU10 - 20/08 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 D-Zero 158 Phil East   1029 46.11 3 0.44.53 0.00.00 1029 1.0
2 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 52.30 3 0.45.56 0.01.12 1169.74 2.0
3 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 51.00 3 0.46.29 0.01.46 1136.319 3.0
4 RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 45.48 3 0.46.38 0.01.44 1020.459 4.0
5 Supernova 1045 Mike Malcolm   1075 51.27 3 0.47.52 0.03.12 1146.345 5.0
6 RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 51.55 3 0.50.30 0.05.47 1156.743 6.0
7 Streaker 1329 Richard Blythe   1132 OOD         6.7
8 Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 54.24 3 0.52.58 0.08.18 1212.074 7.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area25
DNFStarted but did not finishVaries
GALGalley7.5
OODRace officer/Race AssistantVaries
SBCSafety Boat CrewVaries



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com