Spring 2018

Haversham S C

11:30 After 3 Races - General Handicap

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY SP01
25/03 11:30
SP03
08/04 11:30
SP04
15/04 11:30
Total Nett
1st Solo 5579 Neil Roscoe   1143 2.0 OOD 1.0 (3.0) 6.0 3.0
2nd D-Zero 159 Phil East   1029 2.0 2.0 (5.0) 9.0 4.0
3rd RS400 1459 Julie Wilson Olly Anderson 982 3.0 3.0 (21.0 DNC) 27.0 6.0
4th RS100 3712 Nigel Tebbutt   1028 1.0 6.0 (8.0) 15.0 7.0
5th Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 4.0 (21.0 DNC) 4.0 29.0 8.0
6th Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy 1099 6.5 SBC 4.0 (9.0) 19.5 10.5
7th Laser 211110 Geoff Birch   1098 8.0 (21.0 DNC) 6.0 35.0 14.0
8th Wayfarer 10777 Russ Perry ? 1102 7.0 7.0 OOD (21.0 DNC) 35.0 14.0
9th Streaker 1329 Richard Blythe   1128 10.0 5.0 (11.0) 26.0 15.0
10th Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 9.0 (21.0 DNC) 10.0 40.0 19.0
11th Hadron-H2 125 Dave Hall   1037 (13.0) 7.0 13.0 33.0 20.0
12th Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 (21.0 DNC) 21.0 DNC 1.0 43.0 22.0
13th Laser 68965 Sean Muldoon   1098 (21.0 DNC) 21.0 DNC 2.0 44.0 23.0
14th Supernova 1215 Mike Malcolm   1075 5.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 47.0 26.0
15th Laser R 161586 Janet Thompson   1142 6.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 48.0 27.0
16th Laser 165425 Barrie Lyman   1098 (21.0 DNC) 21.0 DNC 7.0 49.0 28.0
17th Wayfarer 6664 Clare East Steve Swain 1102 11.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 53.0 32.0
18th Gull 2931 David Bailey Julie Wilson 1363 (21.0 DNC) 21.0 DNC 12.0 54.0 33.0
19th Omega 7445 David Bailey Gillian Thompson 1075 12.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 54.0 33.0
20th Gull s/h 2869 Gillian Thompson   1295 (21.0 DNC) 21.0 DNC 15.0 DNF 57.0 36.0

New Club Handicaps for some 3 sail boats.

See Club Website for new PY figures.

SP01 - 25/03 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS100 3712 Nigel Tebbutt   1028 54.29 3 0.53.00 0.00.00 1028 1.0
2 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 OOD         2.0
2 D-Zero 159 Phil East   1029 58.30 3 0.56.51 0.03.58 1103.787 2.0
4 RS400 1459 Julie Wilson Olly Anderson 982 58.54 3 0.59.59 0.06.51 1111.334 3.0
5 Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 52.00 2 1.00.14 0.06.15 1471.716 4.0
6 Supernova 1215 Mike Malcolm   1075 65.04 3 1.00.32 0.08.06 1227.688 5.0
7 Laser R 161586 Janet Thompson   1142 69.25 3 1.00.47 0.08.53 1309.764 6.0
8 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy 1099 SBC         6.5
9 Wayfarer 10777 Russ Perry ? 1102 68.27 3 1.02.07 0.10.03 1291.525 7.0
10 Laser 211110 Geoff Birch   1098 69.02 3 1.02.52 0.10.50 1302.532 8.0
11 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 66.20 3 1.06.24 0.13.23 1251.588 9.0
12 Streaker 1329 Richard Blythe   1128 50.14 2 1.06.48 0.10.23 1421.716 10.0
13 Wayfarer 6664 Clare East Steve Swain 1102 49.58 2 1.08.01 0.11.02 1414.168 11.0
14 Omega 7445 David Bailey Gillian Thompson 1075 51.27 2 1.11.47 0.13.28 1456.15 12.0
15 Hadron-H2 125 Dave Hall   1037 49.43 2 1.11.55 0.13.05 1407.093 13.0

SP03 - 08/04 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 54.13 3 0.47.26 0.00.00 1143 1.0
2 D-Zero 159 Phil East   1029 49.25 3 0.48.01 0.00.36 1041.806 2.0
3 RS400 1459 Julie Wilson Olly Anderson 982 48.31 3 0.49.24 0.01.56 1022.832 3.0
4 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy 1099 54.57 3 0.50.00 0.02.49 1158.46 4.0
5 Streaker 1329 Richard Blythe   1128 59.35 3 0.52.49 0.06.05 1256.14 5.0
6 RS100 3712 Nigel Tebbutt   1028 54.49 3 0.53.19 0.06.03 1155.649 6.0
7 Wayfarer 10777 Russ Perry ? 1102 OOD         7.0
7 Hadron-H2 125 Dave Hall   1037 58.08 3 0.56.04 0.08.57 1225.571 7.0

SP04 - 15/04 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 63.59 6 0.59.31 0.00.00 1075 1.0
2 Laser 68965 Sean Muldoon   1098 57.13 5 1.02.32 0.02.45 1153.574 2.0
3 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 60.10 5 1.03.10 0.03.28 1213.05 3.0
4 Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 54.43 4 1.03.23 0.03.20 1378.963 4.0
5 D-Zero 159 Phil East   1029 65.42 6 1.03.51 0.04.27 1103.842 5.0
6 Laser 211110 Geoff Birch   1098 58.37 5 1.04.04 0.04.09 1181.8 6.0
7 Laser 165425 Barrie Lyman   1098 58.46 5 1.04.14 0.04.18 1184.824 7.0
8 RS100 3712 Nigel Tebbutt   1028 66.15 6 1.04.27 0.05.04 1113.083 8.0
9 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy 1099 60.14 5 1.05.46 0.05.43 1214.394 9.0
10 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 66.57 6 1.07.01 0.07.29 1124.844 10.0
11 Streaker 1329 Richard Blythe   1128 65.58 5 1.10.11 0.10.01 1329.987 11.0
12 Gull 2931 David Bailey Julie Wilson 1363 66.28 4 1.13.09 0.12.23 1675.085 12.0
13 Hadron-H2 125 Dave Hall   1037 59.41 4 1.26.20 0.18.32 1504.132 13.0
14 Gull s/h 2869 Gillian Thompson   1295 DNF         15.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area21
DNFStarted but did not finish15
OODRace officer/Race AssistantVaries
SBCSafety Boat Crew6.5



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com