Spring PM 2018

Haversham S C

13:30/15:00 Bronze/Silver/Gold PM Series - Final Results

Bronze Fleet

Sailed: 15, Discards: 7, To count: 8, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY SP01
25/03 13:30
SP01
25/03 15:00
SP04
15/04 13:30
SP04
15/04 15:00
SP05
22/04 13:30
SP05
22/04 15:00
SP06
29/04 13:30
SP06
29/04 15:00
SP07
13/05 13:30
SP07
13/05 15:00
SP08
20/05 13:30
SP08
20/05 15:00
SP09
27/05 13:30
SP10
03/06 13:30
SP10
03/06 15:00
Total Nett
1st Bronze Gull s/h 2931 David Bailey   1295 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 SBC 1.0 SBC 1.0 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 85.0 8.0
DNQ Bronze Laser R 206470 Lilly Gosling   1142 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 1.0 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 127.0 50.0
DNQ Bronze Supernova 612 Stephen Goddard   1075 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 1.0 1.5 SBC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 136.5 59.5
DNQ Bronze Topper 31368 Lucy Roder   1358 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC 138.0 61.0
DNQ Bronze Supernova 1065 Doug Scott   1075 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 145.0 68.0
DNQ Bronze Omega 7445 David Bailey Gillian Thompson 1075 1.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 146.0 69.0
DNQ Bronze Laser 2000 2519 Christian Maxwell ? 1127 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 155.0 78.0
DNQ Bronze Laser 180981 Daren Haseldine   1098 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 156.0 79.0
DNQ Bronze 420 51773 Stephen Powell ? 1111 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 157.0 80.0
DNQ Bronze RS Tera Sport 3439 Grace Muldoon   1432 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC 157.0 80.0

Gold Fleet

Sailed: 18, Discards: 8, To count: 10, To qualify: 7, Ratings: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY SP01
25/03 13:30
SP01
25/03 15:00
SP03
08/04 13:30
SP03
08/04 15:00
SP04
15/04 13:30
SP04
15/04 15:00
SP05
22/04 13:30
SP05
22/04 15:00
SP06
29/04 13:30
SP06
29/04 15:00
SP07
13/05 13:30
SP07
13/05 15:00
SP08
20/05 13:30
SP08
20/05 15:00
SP09
27/05 13:30
SP09
27/07 15:00
SP10
03/06 13:30
SP10
03/06 15:00
Total Nett
1st Gold D-Zero 159 Phil East   1029 4.0 2.0 1.0 3.0 2.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 (17.0 DNC) 1.0 1.0 (6.0) (17.0 DNC) 3.0 (17.0 DNC) 145.0 20.0
2nd Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 3.2 OOD 3.2 OOD 3.0 1.0 (5.0) (4.0) (6.0) (5.0) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 1.0 (5.0) (4.0) 3.0 2.0 2.0 1.0 85.4 22.4
3rd Gold Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 (17.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 4.0 (6.0) 4.0 148.0 23.0
4th Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (4.0) 2.0 3.0 (7.0) 3.0 3.0 2.0 1.0 (4.0) 2.0 3.0 2.0 (5.0) 3.0 (3.1 OOD) (3.1 OOD) 84.2 24.0
5th Gold Laser 209086 Sean Muldoon   1098 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 4.0 5.0 5.0 4.0 1.0 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 4.0 1.0 1.0 3.0 166.0 30.0
6th Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 2.0 4.0 2.0 4.0 (8.0) (6.0) (8.0) (7.0) 4.0 3.0 (5.0) 3.0 (6.0) (6.0) (9.0) 5.0 5.0 5.0 92.0 37.0
7th Gold Laser 201934 Stuart Craik   1098 5.0 5.0 5.0 5.0 7.0 (8.0) (10.0) 6.0 5.0 (17.0 DNC) 8.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.4 SBC 6.4 SBC (17.0 DNC) (17.0 DNC) 178.8 58.8
8th Gold Laser R 184057 Ruth Chapman   1142 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 11.0 8.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 7.0 4.0 7.0 5.0 8.0 6.0 4.0 6.0 202.0 66.0
9th Gold Fireball 15015 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 6.0 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 9.0 9.0 9.0 9.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 7.5 OOD 7.5 OOD (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 230.0 94.0
10th Gold RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 7.0 (17.0 DNC) 6.0 (17.0 DNC) 6.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.4 OOD 6.4 OOD 6.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 7.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 231.8 95.8
DNQ Gold Supernova 666 Richard Pakes   1075 1.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 242.0 106.0
DNQ Gold Wayfarer 10777 Russ Perry David Machin 1102 3.0 (17.0 DNC) 3.0 OOD 3.0 OOD (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 250.0 114.0
DNQ Gold Laser 206794 Richard Pakes   1098 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 1.0 8.0 DNF 8.0 DNF 2.0 257.0 121.0
DNQ Gold Supernova 1219 Ali Boyd   1075 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 4.0 (17.0 DNC) 7.0 DNF (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 269.0 133.0
DNQ Gold Supernova 1007 Russ Perry   1075 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 4.0 8.0 DNF 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 284.0 148.0
DNQ Gold Laser 165425 Barrie Lyman   1098 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 7.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 296.0 160.0

Silver Fleet

Sailed: 18, Discards: 8, To count: 10, To qualify: 7, Ratings: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY SP01
25/03 13:30
SP01
25/03 15:00
SP03
08/04 13:30
SP03
08/04 15:00
SP04
15/04 13:30
SP04
15/04 15:00
SP05
22/04 13:30
SP05
22/04 15:00
SP06
29/04 13:30
SP06
29/04 15:00
SP07
13/05 13:30
SP07
13/05 15:00
SP08
20/05 13:30
SP08
20/05 15:00
SP09
27/05 13:30
SP09
27/07 15:00
SP10
03/06 13:30
SP10
03/06 15:00
Total Nett
1st Silver Laser R 61281 Tracey Roder   1142 3.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 (5.0) (5.0) 2.0 4.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (5.0) (6.0) 2.0 1.0 1.0 3.0 125.0 24.0
2nd Silver Laser R 171964 David Roder   1142 2.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC) 2.9 SBC 2.9 SBC (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 205.8 45.8
3rd Silver Gull 2882 Anne Miles Jenny Miles 1363 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 2.0 4.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 2.0 221.0 61.0
4th Silver Hadron-H2 125 Dave Hall   1037 5.0 5.0 2.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 7.0 DNF (20.0 DNC) 4.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 230.0 70.0
5th Silver Laser 80934 Geoff Birch   1098 1.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 1.0 3.0 4.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 234.0 74.0
DNQ Silver Supernova 1218 Paul Bates   1075 4.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 250.0 90.0
DNQ Silver Wayfarer 6624 Clare East Steve Swain 1102 6.0 (20.0 DNC) 3.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 7.0 DNF (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 262.0 102.0
DNQ Silver Streaker 1697 Geoff Birch   1128 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 20.0 DNC 2.0 1.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 304.0 144.0
DNQ Silver Laser 158687 Dave Cowan   1098 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 308.0 148.0
DNQ Silver Supernova 1007 Steve Swain   1075 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 7.0 DNF (20.0 DNC) 20.0 DNC 7.0 SBC 7.0 SBC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 321.0 161.0
DNQ Silver Classic Phantom 1262 Dave Hall   1047 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0 1.0 323.0 163.0
DNQ Silver Streaker 2104 Gillian Thompson   1128 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 326.0 166.0
DNQ Silver Laser R 16482 C Kelham   1142 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 4.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 327.0 167.0
DNQ Silver Gull s/h 2869 Gillian Thompson   1295 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 329.0 169.0
DNQ Silver Vago 525 Andy Tilling Billy Tilling 1100 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 7.0 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC 20.0 DNC 331.0 171.0
DNQ Silver Gull s/h 2882 Anne Miles   1295 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 341.0 181.0
DNQ Silver Supernova 1215 Mike Malcolm   1075 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 342.0 182.0
DNQ Silver Supernova None Martin Green   1075 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 345.0 185.0
DNQ Silver Buzz 401 Fraser Goodwin Dazz? 1043 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 345.0 185.0

New Club Handicaps for some 3 sail boats.

See Club Website for new PY figures.

SP01 - Bronze Fleet - 25/03 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Omega 7445 David Bailey Gillian Thompson 1075 48.13 2 0.44.51 0.00.00 1075 1.0
2 Bronze Laser 180981 Daren Haseldine   1098 55.12 2 0.50.16 0.05.57 1230.695 2.0

SP01 - Bronze Fleet - 25/03 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser 2000 2519 Christian Maxwell ? 1127 61.06 5 0.54.13 0.00.00 1127 1.0
2 Bronze Omega 7445 David Bailey Gillian Thompson 1075 60.39 5 0.56.25 0.02.22 1118.7 2.0

SP03 - Bronze Fleet - 08/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

SP03 - Bronze Fleet - 08/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

SP04 - Bronze Fleet - 15/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Gull s/h 2931 David Bailey   1295 65.01 4 0.50.12 0.00.00 1295 1.0
2 Bronze Topper 31368 Lucy Roder   1358 71.41 3 1.10.23 0.20.33 1903.715 2.0

SP04 - Bronze Fleet - 15/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Gull s/h 2931 David Bailey   1295 51.11 3 0.39.31 0.00.00 1295 1.0
2 Bronze Topper 31368 Lucy Roder   1358 63.31 3 0.46.46 0.09.51 1607.048 2.0

SP05 - Bronze Fleet - 22/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Supernova 1065 Doug Scott   1075 49.40 5 0.46.12 0.00.00 1075 1.0

SP05 - Bronze Fleet - 22/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Supernova 1065 Doug Scott   1075 53.29 6 0.49.45 0.00.00 1075 1.0
2 Bronze Laser R 206470 Lilly Gosling   1142 49.08 5 0.51.38 0.01.47 1185.079 2.0
3 Bronze 420 51773 Stephen Powell ? 1111 49.23 5 0.53.20 0.03.19 1191.109 3.0

SP06 - Bronze Fleet - 29/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Bronze Gull s/h 2931 David Bailey   1295 SBC 1.0

SP06 - Bronze Fleet - 29/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Bronze Gull s/h 2931 David Bailey   1295 SBC 1.0

SP07 - Bronze Fleet - 13/05 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Gull s/h 2931 David Bailey   1295 44.02 2 0.51.00 0.00.00 1295 1.0
2 Bronze Supernova 612 Stephen Goddard   1075 68.27 3 1.03.40 0.13.37 1342.055 2.0

SP07 - Bronze Fleet - 13/05 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Supernova 612 Stephen Goddard   1075 48.49 4 0.45.25 0.00.00 1075 1.0

SP08 - Bronze Fleet - 20/05 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Gull s/h 2931 David Bailey   1295 60.11 4 0.46.28 0.00.00 1295 1.0
2 Bronze Supernova 612 Stephen Goddard   1075 SBC         1.5
3 Bronze Laser R 206470 Lilly Gosling   1142 57.04 4 0.49.58 0.04.00 1227.937 2.0

SP08 - Bronze Fleet - 20/05 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser R 206470 Lilly Gosling   1142 64.55 4 0.56.51 0.00.00 1142 1.0

SP09 - Bronze Fleet - 27/05 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser R 206470 Lilly Gosling   1142 66.11 4 0.57.57 0.00.00 1142 1.0
2 Bronze Topper 31368 Lucy Roder   1358 45.40 2 1.07.15 0.06.19 1575.966 2.0
3 Bronze RS Tera Sport 3439 Grace Muldoon   1432 55.06 2 1.16.57 0.13.36 1901.512 3.0

SP09 - Bronze Fleet - 27/07 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

SP10 - Bronze Fleet - 03/06 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Gull s/h 2931 David Bailey   1295 64.23 2 0.49.43 0.00.00 1295 1.0

SP10 - Bronze Fleet - 03/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Gull s/h 2931 David Bailey   1295 57.09 3 0.44.08 0.00.00 1295 1.0

SP01 - Gold Fleet - 25/03 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 666 Richard Pakes   1075 64.04 3 0.59.36 0.00.00 1075 1.0
2 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 67.30 3 1.01.25 0.02.00 1132.609 2.0
3 Gold Wayfarer 10777 Russ Perry David Machin 1102 67.45 3 1.01.29 0.02.04 1136.804 3.0
4 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 OOD         3.2
5 Gold D-Zero 159 Phil East   1029 64.16 3 1.02.27 0.02.56 1078.356 4.0
6 Gold Laser 201934 Stuart Craik   1098 71.23 3 1.05.01 0.05.57 1197.769 5.0
7 Gold Fireball 15015 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 66.29 3 1.06.33 0.06.57 1115.55 6.0
8 Gold RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 69.17 3 1.07.24 0.08.01 1162.533 7.0

SP01 - Gold Fleet - 25/03 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 666 Richard Pakes   1075 53.54 6 0.50.08 0.00.00 1075 1.0
2 Gold D-Zero 159 Phil East   1029 54.11 6 0.52.39 0.02.35 1080.651 2.0
3 Gold Fireball 15015 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 55.09 6 0.55.12 0.05.04 1099.93 3.0
4 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 OOD         3.2
5 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 60.42 6 0.55.14 0.05.36 1210.622 4.0
6 Gold Laser 201934 Stuart Craik   1098 55.02 5 1.00.09 0.09.09 1317.124 5.0

SP03 - Gold Fleet - 08/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold D-Zero 159 Phil East   1029 49.08 3 0.47.45 0.00.00 1029 1.0
2 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 52.34 3 0.47.50 0.00.05 1100.904 2.0
3 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 55.19 3 0.48.24 0.00.44 1158.498 3.0
3 Gold Wayfarer 10777 Russ Perry David Machin 1102 OOD         3.0
5 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 55.13 3 0.50.17 0.02.47 1156.403 4.0
6 Gold Laser 201934 Stuart Craik   1098 57.10 3 0.52.04 0.04.44 1197.242 5.0
7 Gold RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 55.24 3 0.53.53 0.06.19 1160.243 6.0

SP03 - Gold Fleet - 08/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 56.20 3 0.49.17 0.00.00 1143 1.0
2 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 56.56 3 0.51.51 0.02.49 1155.174 2.0
3 Gold D-Zero 159 Phil East   1029 53.34 3 0.52.03 0.02.51 1086.864 3.0
3 Gold Wayfarer 10777 Russ Perry David Machin 1102 OOD         3.0
5 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 57.59 3 0.52.46 0.03.49 1176.478 4.0
6 Gold Laser 201934 Stuart Craik   1098 60.03 3 0.54.41 0.05.56 1218.411 5.0

SP04 - Gold Fleet - 15/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 55.23 5 0.51.31 0.00.00 1075 1.0
2 Gold D-Zero 159 Phil East   1029 54.08 5 0.52.36 0.01.07 1050.737 2.0
3 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 58.30 5 0.53.17 0.01.56 1135.495 3.0
4 Gold Laser 209086 Sean Muldoon   1098 58.39 5 0.53.25 0.02.05 1138.407 4.0
5 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 63.03 5 0.55.10 0.04.10 1223.811 5.0
6 Gold RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 57.38 5 0.56.04 0.04.40 1118.673 6.0
7 Gold Laser 201934 Stuart Craik   1098 62.36 5 0.57.01 0.06.02 1215.077 7.0
8 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 64.16 5 0.58.29 0.07.39 1247.427 8.0
9 Gold Fireball 15015 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 58.53 5 0.58.57 0.07.25 1142.936 9.0

SP04 - Gold Fleet - 15/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold D-Zero 159 Phil East   1029 55.02 5 0.53.29 0.00.00 1029 1.0
2 Gold Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 58.02 5 0.53.59 0.00.32 1085.093 2.0
3 Gold Supernova 1219 Ali Boyd   1075 58.51 5 0.54.45 0.01.21 1100.363 3.0
4 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 63.24 5 0.55.28 0.02.16 1185.438 4.0
5 Gold Laser 209086 Sean Muldoon   1098 61.37 5 0.56.07 0.02.54 1152.094 5.0
6 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 62.08 5 0.56.32 0.03.21 1161.754 6.0
7 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 62.45 5 0.57.09 0.04.02 1173.284 7.0
8 Gold Laser 201934 Stuart Craik   1098 53.51 4 1.01.18 0.06.52 1258.593 8.0
9 Gold Fireball 15015 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 61.53 5 1.01.57 0.08.27 1157.08 9.0

SP05 - Gold Fleet - 22/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 666 Richard Pakes   1075 50.42 6 0.47.10 0.00.00 1075 1.0
2 Gold Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 52.32 6 0.48.52 0.01.50 1113.872 2.0
3 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 55.16 6 0.50.20 0.03.29 1171.828 3.0
4 Gold Supernova 1219 Ali Boyd   1075 54.42 6 0.50.53 0.04.00 1159.813 4.0
5 Gold Laser 209086 Sean Muldoon   1098 56.09 6 0.51.08 0.04.22 1190.557 5.0
6 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 50.30 5 0.53.01 0.05.35 1284.911 6.0
7 Gold Laser 165425 Barrie Lyman   1098 49.04 5 0.53.37 0.05.55 1248.442 7.0
8 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 49.24 5 0.53.56 0.06.12 1256.923 8.0
9 Gold Fireball 15015 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 54.20 6 0.54.23 0.07.13 1152.038 9.0
10 Gold Laser 201934 Stuart Craik   1098 50.35 5 0.55.17 0.07.26 1287.032 10.0
11 Gold Laser R 184057 Ruth Chapman   1142 52.48 5 0.55.29 0.07.55 1343.432 11.0

SP05 - Gold Fleet - 22/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 666 Richard Pakes   1075 56.40 7 0.52.43 0.00.00 1075 1.0
2 Gold Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 50.35 6 0.54.54 0.02.01 1119.528 2.0
3 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 53.08 6 0.56.27 0.03.31 1175.966 3.0
4 Gold Laser 209086 Sean Muldoon   1098 53.26 6 0.56.46 0.03.49 1182.605 4.0
5 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 56.36 6 0.57.46 0.04.57 1252.691 5.0
6 Gold Laser 201934 Stuart Craik   1098 55.04 6 0.58.31 0.05.27 1218.755 6.0
7 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 56.30 6 0.59.59 0.06.51 1250.478 7.0
8 Gold Laser R 184057 Ruth Chapman   1142 59.06 6 1.00.23 0.07.30 1308.022 8.0
9 Gold Fireball 15015 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 55.14 6 1.04.30 0.10.06 1222.444 9.0

SP06 - Gold Fleet - 29/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Laser 209086 Sean Muldoon   1098 57.50 5 0.52.40 0.00.00 1098 1.0
2 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 57.53 5 0.52.43 0.00.03 1098.949 2.0
3 Gold Wayfarer 10777 Russ Perry David Machin 1102 59.27 5 0.53.57 0.01.24 1128.693 3.0
4 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 52.21 4 0.59.33 0.06.02 1242.37 4.0
5 Gold Laser 201934 Stuart Craik   1098 52.23 4 0.59.38 0.06.07 1243.161 5.0
6 Gold RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 OOD         6.4
7 Gold Supernova 1219 Ali Boyd   1075 DNF 4       7.0

SP06 - Gold Fleet - 29/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 48.00 4 0.43.43 0.00.00 1098 1.0
2 Gold Laser 209086 Sean Muldoon   1098 49.39 4 0.45.13 0.01.39 1135.744 2.0
3 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 58.09 4 0.52.55 0.10.06 1330.181 3.0
4 Gold RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 OOD         6.4

SP07 - Gold Fleet - 13/05 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 50.42 3 0.47.10 0.00.00 1075 1.0
2 Gold D-Zero 159 Phil East   1029 51.06 3 0.49.40 0.02.34 1083.481 2.0
3 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 57.32 3 0.50.20 0.03.38 1219.888 3.0
4 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 56.15 3 0.51.14 0.04.28 1192.678 4.0
5 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 65.04 3 0.59.12 0.13.14 1379.619 5.0
6 Gold RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 66.03 3 1.04.15 0.17.34 1400.468 6.0
7 Gold Laser R 184057 Ruth Chapman   1142 73.46 3 1.04.36 0.19.54 1564.086 7.0
8 Gold Fireball 15015 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 OOD         7.5
9 Gold Laser 201934 Stuart Craik   1098 71.58 3 1.05.33 0.20.11 1525.92 8.0

SP07 - Gold Fleet - 13/05 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 53.57 5 0.47.12 0.00.00 1143 1.0
2 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 51.52 5 0.47.14 0.00.02 1098.862 2.0
3 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 45.23 4 0.51.37 0.03.53 1201.88 3.0
4 Gold Laser R 184057 Ruth Chapman   1142 51.14 4 0.56.05 0.08.07 1356.805 4.0
5 Gold Fireball 15015 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 OOD         7.5

SP08 - Gold Fleet - 20/05 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold D-Zero 159 Phil East   1029 60.38 6 0.58.55 0.00.00 1029 1.0
2 Gold Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 55.19 5 1.01.45 0.02.32 1126.526 2.0
3 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 56.47 5 1.02.03 0.02.52 1156.395 3.0
4 Gold Supernova 1007 Russ Perry   1075 56.48 5 1.03.24 0.04.01 1156.734 4.0
5 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 63.40 5 1.06.50 0.07.32 1296.574 5.0
6 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 61.24 5 1.07.03 0.07.26 1250.413 6.0
7 Gold Laser R 184057 Ruth Chapman   1142 54.59 4 1.12.13 0.10.07 1399.672 7.0

SP08 - Gold Fleet - 20/05 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold D-Zero 159 Phil East   1029 61.17 5 0.59.33 0.00.00 1029 1.0
2 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 54.48 4 1.02.23 0.02.29 1150.174 2.0
3 Gold Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 54.35 4 1.03.28 0.03.22 1145.627 3.0
4 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 58.09 4 1.03.36 0.03.42 1220.486 4.0
5 Gold Laser R 184057 Ruth Chapman   1142 60.15 4 1.05.57 0.05.50 1264.562 5.0
6 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 59.16 4 1.07.25 0.06.54 1243.923 6.0
7 Gold Supernova 1007 Russ Perry   1075 DNF         8.0

SP09 - Gold Fleet - 27/05 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Laser 206794 Richard Pakes   1098 60.55 4 0.55.29 0.00.00 1098 1.0
2 Gold Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 59.46 4 0.55.36 0.00.08 1077.272 2.0
3 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 64.07 4 0.56.06 0.00.42 1155.679 3.0
4 Gold Laser 209086 Sean Muldoon   1098 61.58 4 0.56.26 0.01.03 1116.926 4.0
5 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 63.01 4 0.57.24 0.02.06 1135.852 5.0
6 Gold D-Zero 159 Phil East   1029 59.26 4 0.57.46 0.02.21 1071.263 6.0
7 Gold Laser 201934 Stuart Craik   1098 SBC         6.4
8 Gold RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 60.48 4 0.59.09 0.03.46 1095.897 7.0
9 Gold Laser R 184057 Ruth Chapman   1142 69.24 4 1.00.46 0.06.03 1250.909 8.0
10 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 50.32 3 1.01.18 0.04.48 1214.459 9.0

SP09 - Gold Fleet - 27/07 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Laser 209086 Sean Muldoon   1098 52.30 4 0.47.49 0.00.00 1098 1.0
2 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 54.52 4 0.48.00 0.00.13 1147.497 2.0
3 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 53.39 4 0.48.52 0.01.09 1122.051 3.0
4 Gold Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 52.33 4 0.48.53 0.01.09 1099.046 4.0
5 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 57.08 4 0.51.59 0.04.35 1194.903 5.0
6 Gold Laser R 184057 Ruth Chapman   1142 63.07 4 0.55.16 0.08.31 1320.04 6.0
7 Gold Laser 201934 Stuart Craik   1098 SBC         6.4
8 Gold Laser 206794 Richard Pakes   1098 DNF         8.0

SP10 - Gold Fleet - 03/06 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Laser 209086 Sean Muldoon   1098 47.55 3 0.43.38 0.00.00 1098 1.0
2 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 62.20 3 0.54.32 0.12.27 1428.355 2.0
3 Gold D-Zero 159 Phil East   1029 59.12 3 0.57.32 0.14.18 1356.555 3.0
4 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 OOD         3.1
5 Gold Laser R 184057 Ruth Chapman   1142 47.28 2 1.02.21 0.14.15 1631.533 4.0
6 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 47.19 2 1.04.35 0.15.21 1626.377 5.0
7 Gold Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 46.53 2 1.05.25 0.15.36 1611.482 6.0
8 Gold Laser 206794 Richard Pakes   1098 DNF         8.0

SP10 - Gold Fleet - 03/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 64.26 5 0.56.22 0.00.00 1143 1.0
2 Gold Laser 206794 Richard Pakes   1098 62.03 5 0.56.31 0.00.09 1100.721 2.0
3 Gold Laser 209086 Sean Muldoon   1098 63.38 5 0.57.57 0.01.44 1128.809 3.0
4 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 OOD         3.1
5 Gold Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 62.29 5 0.58.07 0.01.53 1108.408 4.0
6 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 59.10 4 1.07.18 0.09.36 1311.967 5.0
7 Gold Laser R 184057 Ruth Chapman   1142 62.58 4 1.08.55 0.11.28 1396.228 6.0

SP01 - Silver Fleet - 25/03 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Laser 80934 Geoff Birch   1098 69.00 3 1.02.50 0.00.00 1098 1.0
2 Silver Laser R 171964 David Roder   1142 49.43 2 1.05.18 0.01.52 1186.715 2.0
3 Silver Laser R 61281 Tracey Roder   1142 78.26 3 1.08.41 0.06.40 1248.113 3.0
4 Silver Supernova 1218 Paul Bates   1075 75.19 3 1.10.04 0.07.46 1198.517 4.0
5 Silver Hadron-H2 125 Dave Hall   1037 49.30 2 1.11.36 0.06.03 1181.543 5.0
6 Silver Wayfarer 6624 Clare East Steve Swain 1102 53.22 2 1.12.38 0.07.12 1273.839 6.0

SP01 - Silver Fleet - 25/03 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Supernova 1218 Paul Bates   1075 59.00 6 0.54.53 0.00.00 1075 1.0
2 Silver Laser 80934 Geoff Birch   1098 61.00 6 0.55.33 0.00.44 1111.441 2.0
3 Silver Laser R 61281 Tracey Roder   1142 55.03 5 0.57.51 0.02.49 1203.636 3.0
4 Silver Laser R 171964 David Roder   1142 56.04 5 0.58.55 0.03.50 1225.864 4.0
5 Silver Hadron-H2 125 Dave Hall   1037 54.36 5 1.03.11 0.07.10 1193.797 5.0

SP03 - Silver Fleet - 08/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Gull s/h 2882 Anne Miles   1295 65.35 3 0.50.39 0.00.00 1295 1.0
2 Silver Hadron-H2 125 Dave Hall   1037 59.38 3 0.57.30 0.07.07 1177.512 2.0
3 Silver Wayfarer 6624 Clare East Steve Swain 1102 64.18 3 0.58.21 0.08.29 1269.659 3.0

SP03 - Silver Fleet - 08/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Wayfarer 6624 Clare East Steve Swain 1102 46.14 2 0.41.57 0.00.00 1102 1.0
2 Silver Hadron-H2 125 Dave Hall   1037 43.32 2 0.41.59 0.00.02 1037.644 2.0

SP04 - Silver Fleet - 15/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Laser 80934 Geoff Birch   1098 61.56 5 0.56.24 0.00.00 1098 1.0
2 Silver Laser R 171964 David Roder   1142 53.57 4 0.59.03 0.02.25 1195.582 2.0
3 Silver Gull 2882 Anne Miles Jenny Miles 1363 64.30 4 0.59.09 0.03.00 1429.38 3.0
4 Silver Laser R 61281 Tracey Roder   1142 55.03 4 1.00.15 0.03.31 1219.959 4.0
5 Silver Gull s/h 2869 Gillian Thompson   1295 65.32 4 1.03.15 0.07.06 1452.279 5.0

SP04 - Silver Fleet - 15/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Laser 80934 Geoff Birch   1098 63.24 5 0.57.44 0.00.00 1098 1.0
2 Silver Gull 2882 Anne Miles Jenny Miles 1363 63.47 4 0.58.30 0.00.49 1380.799 2.0
3 Silver Laser R 171964 David Roder   1142 54.23 4 0.59.32 0.01.38 1177.305 3.0
4 Silver Gull s/h 2869 Gillian Thompson   1295 62.45 4 1.00.34 0.02.56 1358.429 4.0
5 Silver Laser R 61281 Tracey Roder   1142 55.47 4 1.01.04 0.03.02 1207.612 5.0

SP05 - Silver Fleet - 22/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Supernova 1218 Paul Bates   1075 57.33 6 0.53.32 0.00.00 1075 1.0
2 Silver Wayfarer 6624 Clare East Steve Swain 1102 50.44 5 0.55.15 0.01.34 1137.202 2.0
3 Silver Laser 80934 Geoff Birch   1098 51.57 5 0.56.47 0.02.58 1164.474 3.0
4 Silver Gull 2882 Anne Miles Jenny Miles 1363 52.48 4 0.58.06 0.04.09 1479.409 4.0
5 Silver Laser R 61281 Tracey Roder   1142 55.30 5 0.58.19 0.04.33 1244.049 5.0

SP05 - Silver Fleet - 22/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Supernova 1218 Paul Bates   1075 53.27 6 0.49.43 0.00.00 1075 1.0
2 Silver Laser R 61281 Tracey Roder   1142 58.32 6 0.51.15 0.01.45 1177.237 2.0
3 Silver Gull 2882 Anne Miles Jenny Miles 1363 58.19 5 0.51.21 0.01.51 1407.456 3.0
4 Silver Laser 80934 Geoff Birch   1098 57.58 6 0.52.48 0.03.22 1165.84 4.0
5 Silver Wayfarer 6624 Clare East Steve Swain 1102 DNF         7.0
5 Silver Supernova 1007 Steve Swain   1075 DNF 6       7.0

SP06 - Silver Fleet - 29/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Supernova 1218 Paul Bates   1075 61.05 5 0.56.49 0.00.00 1075 1.0
2 Silver Laser 80934 Geoff Birch   1098 51.04 4 0.58.08 0.01.09 1123.397 2.0
3 Silver Laser R 171964 David Roder   1142 54.36 4 0.59.46 0.02.41 1201.126 3.0
4 Silver Laser R 61281 Tracey Roder   1142 55.53 4 1.01.10 0.03.58 1229.357 4.0
5 Silver Buzz 401 Fraser Goodwin Dazz? 1043 53.34 4 1.04.12 0.06.09 1178.394 5.0
6 Silver Hadron-H2 125 Dave Hall   1037 DNF         7.0

SP06 - Silver Fleet - 29/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Laser R 61281 Tracey Roder   1142 54.02 4 0.47.19 0.00.00 1142 1.0
2 Silver Supernova 1218 Paul Bates   1075 55.53 4 0.51.59 0.05.01 1181.1 2.0

SP07 - Silver Fleet - 13/05 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Streaker 1697 Geoff Birch   1128 71.50 3 1.03.41 0.00.00 1128 1.0
2 Silver Laser 158687 Dave Cowan   1098 70.04 3 1.03.49 0.00.09 1100.258 2.0
3 Silver Laser R 171964 David Roder   1142 73.37 3 1.04.28 0.00.54 1156.004 3.0
4 Silver Hadron-H2 125 Dave Hall   1037 75.05 3 1.12.24 0.09.03 1179.035 4.0
5 Silver Supernova 1007 Steve Swain   1075 SBC         7.0

SP07 - Silver Fleet - 13/05 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Hadron-H2 125 Dave Hall   1037 58.55 5 0.56.49 0.00.00 1037 1.0
2 Silver Supernova 1007 Steve Swain   1075 SBC         7.0

SP08 - Silver Fleet - 20/05 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Gull 2882 Anne Miles Jenny Miles 1363 59.24 4 0.54.29 0.00.00 1363 1.0
2 Silver Streaker 1697 Geoff Birch   1128 62.03 5 0.55.01 0.00.36 1139.046 2.0
3 Silver Laser R 171964 David Roder   1142 SBC         2.9
4 Silver Laser R 16482 C Kelham   1142 57.03 4 1.02.27 0.07.17 1309.077 3.0
5 Silver Streaker 2104 Gillian Thompson   1128 56.57 4 1.03.07 0.07.47 1306.782 4.0
6 Silver Laser R 61281 Tracey Roder   1142 57.66 4 1.03.36 0.08.20 1333.17 5.0

SP08 - Silver Fleet - 20/05 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Streaker 1697 Geoff Birch   1128 58.14 4 0.51.38 0.00.00 1128 1.0
2 Silver Streaker 2104 Gillian Thompson   1128 58.25 4 0.51.47 0.00.11 1131.551 2.0
3 Silver Laser R 171964 David Roder   1142 SBC         2.9
4 Silver Gull 2882 Anne Miles Jenny Miles 1363 54.37 3 0.53.26 0.01.51 1410.592 3.0
5 Silver Laser R 16482 C Kelham   1142 61.48 4 0.54.07 0.02.51 1197.088 4.0
6 Silver Supernova None Martin Green   1075 58.56 4 0.54.49 0.03.26 1141.559 5.0
7 Silver Laser R 61281 Tracey Roder   1142 64.14 4 0.56.15 0.05.17 1244.222 6.0
8 Silver Vago 525 Andy Tilling Billy Tilling 1100 63.42 4 0.57.55 0.06.55 1233.891 7.0

SP09 - Silver Fleet - 27/05 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Laser 158687 Dave Cowan   1098 63.04 4 0.57.26 0.00.00 1098 1.0
2 Silver Laser R 61281 Tracey Roder   1142 51.00 3 0.59.33 0.01.48 1183.89 2.0
3 Silver Wayfarer 6624 Clare East Steve Swain 1102 56.46 3 1.08.41 0.09.18 1317.755 3.0
4 Silver Hadron-H2 125 Dave Hall   1037 55.21 3 1.11.10 0.10.41 1284.869 4.0

SP09 - Silver Fleet - 27/07 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Laser R 61281 Tracey Roder   1142 58.19 4 0.51.04 0.00.00 1142 1.0
2 Silver Supernova 1215 Mike Malcolm   1075 56.28 4 0.52.32 0.01.34 1105.772 2.0
3 Silver Laser R 171964 David Roder   1142 63.12 4 0.55.20 0.04.53 1237.629 3.0
4 Silver Vago 525 Andy Tilling Billy Tilling 1100 61.06 4 0.55.33 0.04.56 1196.505 4.0
5 Silver Laser 158687 Dave Cowan   1098 61.27 4 0.55.58 0.05.23 1203.359 5.0

SP10 - Silver Fleet - 03/06 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Laser R 61281 Tracey Roder   1142 48.04 2 0.42.05 0.00.00 1142 1.0
2 Silver Classic Phantom 1262 Dave Hall   1047 47.51 2 0.45.42 0.03.47 1136.852 2.0
3 Silver Gull 2882 Anne Miles Jenny Miles 1363 64.02 2 0.46.59 0.06.40 1521.347 3.0

SP10 - Silver Fleet - 03/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Classic Phantom 1262 Dave Hall   1047 55.17 4 0.52.48 0.00.00 1047 1.0
2 Silver Gull 2882 Anne Miles Jenny Miles 1363 57.32 3 0.56.17 0.03.33 1452.816 2.0
3 Silver Laser R 61281 Tracey Roder   1142 55.53 3 1.05.15 0.10.40 1411.151 3.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
OODRace officer/Race Assistant
SBCSafety Boat Crew



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com